Česká společnost pro katolickou teologii

Hlavní menu:

  • Aktuality
  • O nás
  • Fotogalerie
  • Kongresy
  • Archiv
  • Hledání
  • Kontakt
Bookmark and Share
07.11.2018, kategorie: Archiv

Kolokvium o kříži na CMTF UP

Kolokvium pod názvem Crux sola est nostra theologia: Teologie kříže v ekumenické perspektivě pořádal 12. října 2018 Institut interkulturního, mezináboženského a ekumenického výzkumu a dialogu spolu s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého.

V prostorách CMTF UP přivítal účastníky proděkan fakulty doc. Dominik Opatrný, Th.D., a následně provázel programem hlavní organizátor konference, Robert Svatoň, Th.D.

Pětisté výročí Heidelberských disputací a jejich spojitost s Lutherovou teologií kříže nejprve připomněl a vyložil bratislavský evangelický teolog prof. Ľubomír Batka, Dr. Theol., v přednášce  Načúvanie podstate reformačnej teologie: Lutherova teológia kríža. Následný příspěvek teologa působícího na pražské Evangelické teologické fakultě, Zdeňka S Širky, Th.D., se jmenoval Kříž z pohledu pravoslavné teologie. Autor ukázal, že kříž integrálně patří do pravoslavné teologie, a především pravoslavné zbožnosti. Kvůli nepřítomnosti přednášejícího z důvodu nemoci tlumočila text jedna z účastnic kolokvia. Pravoslavné vlivy na reformovanou teologii ukázal na Moltmannově teologii kříže Robert Svatoň, Th.D., z CMTF UP. Jeho přednáška měla překvapivý název Kříž, Trojice a theosis: Moltmannova teologie kříže mezi Západem a Východem. Nakonec zazněl příspěvek Petra Jandejska, Th.D., který rovněž působí na Evangelické teologické fakultě UK. Pod názvem Ukřižovaný lid: Ekleziologické rozvinutí teologie kříže u Jona Sobrina představil autor metaforu ukřižovaného lidu, tak jak ji postupně rozpracovali arcibiskup Oscar Romero a jezuitští teologové ze San Salvadoru, Ignacio Ellacuría a Jon Sobrino.

Na příspěvky prezentujících vždy navazovaly dotazy posluchačů, kterých se – především z řad studentů, včetně doktorandských – sešlo okolo patnácti. Poděkování patří olomoucké teologické fakultě a obzvláště Robertu Svatoňovi nejen za zajímavý akademický počin, ale též za vytvoření prostoru k ekumenickému sdílení českých a slovenských teologů a teoložek.

Petr Jandejsek

Změnit předvolby cookies
© Česká společnost pro katolickou teologii | © Design, redakční systém Smaragdium: Webdesignum 2009-2022